Certyfikat Energetyczny

Świadectwa charakterystyki energetycznej budynków i lokali wprowadza w UE Dyrektywa 2002/91/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 16 grudnia 2002 r. W Polsce świadectwa charakterystyki energetycznej budynków i lokali wprowadza ustawa Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 z późniejszymi zmianami.

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest obowiązkowe dla wszystkich nieruchomości - wprowadzanych do obrotu (sprzedawanych lub wynajmowanych), a także dla budynku, gdy
w wyniku przebudowy lub remontu uległa zmianie jego charakterystyka energetyczna.

Co to jest świadectwo charakterystyki energetycznej?

Wzór certyfikatu

Certyfikat energetyczny - świadectwo charakterystyki energetycznej jest dokumentem wykonanym przez osoby uprawniony,określającym wielkość zapotrzebowania na energię niezbędną / wartość rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EP i energię końcową EK podane w kWh/(m2 * rok) - energia pierwotna uwzględnia straty powstające na etapie jej produkcji i przesyłaniu /do zaspokojenia potrzeb związanych z użytkowaniem budynku lub lokalu, czyli energii na potrzeby ogrzewania, przygotowania ciepłej wody, wentylacji i klimatyzacji, a w przypadku budynków użyteczności publicznej również oświetlenia.

Charakterystyka energetyczna jest to zbiór danych i wskaźników energetycznych budynku dotyczłcych obliczeniowego zapotrzebowania budynku na energię na cele CO, CWU, wentylacji i klimatyzacji, a w przypadku budynku użyteczności publicznej także oświetlenia. Określanie zintegrowanej charakterystyki energetycznej polega na zestawieniu cech ocenianego budynku. Charakterystyka energetyczna ocenianego budynku i jej porównanie z danymi określonymi dla budynku nowego oraz przebudowanego wg Warunków Technicznych są podstawą do obliczenia wskaźnika EK - energii końcowej, wyrażonej w kWh/m2 * rok a następnie wskaźnika EP- energii pierwotnej.

Zapotrzebowanie na energię końcową określa roczną ilość energii dla ogrzewania (i ewentualnie chłodzenia), wentylacji i przygotowania ciepłej wody użytkowej. Jest ona obliczona dla standartowych warunków klimatycznych i standartowych warunków użytkowania i jest miarą efektywności energetycznej budynku i jego techniki instalacyjnej. Niskie wartości sygnalizują niewielkie zapotrzebowanie i tym samym wysoką efektywność. Niskie wartości powinny wpływać na wartość nieruchomości.

Kiedy sporządza się świadectwa charakterystyki energetycznej i dla jakich budynków oraz lokali?

Obowiązek sporządzenia świadectwa charakterystyki energetycznej dotyczy:
  • budynku nowego przeznaczonego do sprzedaży
  • budynku istniejącego w przypadku jego sprzedaży lub wynajęcia nowemu najemcy
  • w przypadku przebudowy lub remontu gdy uległa zmianie jego charakterystyka energetyczna

Jak długo jest ważne świadectwo charakterystyki energetycznej?

Świadectwo charakterystyki energetycznej jest ważne 10 lat, chyba że w wyniku przebudowy lub remontu nastąpi zmiana charakterystyki energetycznej budynku.

W jakiej formie wystawiane jest świadectwo charakterystyki energetycznej ?

świadectwo charakterystyki energetycznej wystawiane jest w formie pisemnej i elektronicznej. Świadectwo charakterystyki energetycznej w formie pisemnej oprawia się w okładkę formatu A4, w sposób uniemożliwiający jego zdekompletowanie. świadectwo charakterystyki energetycznej w formie elektronicznej powinno być tożsame z wersją pisemną i zapisane w wersji tylko do odczytu, uniemożliwiającej edycję.

Jakie budynki muszą posiadać świadectwo charakterystyki energetycznej?

  • Każdy budynek, mieszkanie podlegające zbyciu lub wynajmowi,
  • Budynki użyteczności publicznej o powierzchni użytkowej powyżej 1000 m2(tj. dworce, szkoły, lotniska, muzea,hipermarkety)
    Dla tych budynków wymagane jest, aby świadectwo było umieszczony przy głównym wejściu,
  • Budynek po modernizacji, wskutek której zmieniła się charakterystyka cieplna budynku (tj. wymiana okien, termomodernizacja),
  • Mieszkanie przeznaczone na wynajem lub sprzedaż,
  • Lokal w budynku stanowiący samodzielną całość techniczno-użytkową (tj. wynajmowany lokal w kamienicy)

Jakie budynki nie muszą posiadać świadectwa charakterystyki energetycznej?

  • budynki podlegające ochronie na podstawie przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami
  • budynki kultu religijnego
  • budynki użytkowane nie dłużej niż 4 m-ce lub 2 lata w rozumieniu ustawy Prawo Budowlane
  • budynku niemieszkalne służące gospodarce rolnej
  • budynki przemysłowe i gospodarcze o zapotrzebowaniu na energię nie większym niż 50 kWh/m2*rok
  • budynki wolnostojące o powierzchni użytkowej nie większej niż 50 m2